Eski para değerleri nasıl tespit edilir

Eski para değerleri nasıl tespit edilir ?


Eski paraların değer tespiti paranın piyasada kalan sayısı ile orantılıdır, ayrıca bu sayıya istinaden kağıt kalitesi asıl önemli olan kısımdır. Bir para ne kadar kolay bulunabiliyor veya piyasada kalan sayısı çok ise değeri aynı oranda azalır.

 

Elinizdeki eski Türk paralarının değerlerini tespit etmek için birkaç yol vardır. Aşağıdaki öneriler size fikir verebilir:

  1. Numismatik uzmanlar: Numismatik uzmanlar, eski Türk paraları konusunda uzmanlaşmış kişilerdir ve paraların gerçek değerini belirleyebilirler. Bu uzmanlar, paraların tarihini, kalitesini, nadirliğini ve diğer özelliklerini dikkate alarak değerini tespit ederler.
  2. Müzayede evleri: Müzayede evleri, eski Türk paralarının satışı için popüler bir yoldur. Bu evler, eski Türk paralarını araştırır, değerlendirir ve sonra satarlar. Bu yol, eski Türk paralarınızın gerçek değerini belirlemek ve onlara uygun bir fiyat sunmak için uzmanlar tarafından desteklenir.
  3. Numismatik dükkanları: Numismatik dükkanları, eski Türk paralarını satmak için diğer bir popüler yoldur. Bu dükkanlar, eski Türk paralarını araştırır ve satarlar. Dükkan sahipleri genellikle eski Türk paraları konusunda uzmanlaşmıştır ve onlara uygun bir fiyat sunabilirler.

 

Hangi Eski Paralar Değerlidir;

Öncelikle kondisyonu iyi durumda olması şartı vardır, yani zarar görmemiş hasarsız olması, sonraki kriter az bulunur olması önemlidir. Bu iki nitelik bir arada olması halinde eski paralar değerlidir. Bir paranın ne kadar az bulunduğunu incelemek için tabloyu inceleyiniz. Buraya Tıklayınız

Alttaki tabloda sağda son kısımda “Geri dönmeyen” sayısı az olan kağıt paralara dikkat ediniz. Geri dönmeyen sayısı ne kadar az ise o kadar değerlidir. Bir para piyasada ne kadar az var ise değeri o oranda artar, aynı zamanda 10 üzerinden kağıt kalitesi derecelendirmesi vardır, bu derecelendirme paranın kağıdının ne durumda olduğunu belirler, kağıt durumu 10/10 olan para kağıdı 10/1 olan aynı para ile fiyat farkı onlarca misli fark eder..

Kağıt kalitesi tespit etmek için Buraya Tıklayın

 

Örnek; 1. emisyon grubuna ait 1000 lira en nadir ve az bulunan tedavül etmiş olan paradır, bu paranın basım sayısı çok az olup piyasadan çekildiği dönemde nominal değeri oldukça fazlaydı, bugünün parası ile ortalama 1.00.000 TL civarında bir nominal değere sahipti, bu paranın bankaya geri dönmeme olasılıkları çok azdır, kimse hatıra olarak saklamak istemez, buna rağmen bankaya dönmeyen 14 adet para mevcut, piyasada dolaşan 6-7 adet biliniyor. Yani 7/8 tanesi hala ortaya çıkmadı. Bu paranın bulunma veya ortaya çıkma olasılığı o kadar azdır ki, neredeyse onlarca senedir hiç yeni bir para bulunmamış sürekli var olan mevcut seri numaralı paralar piyasada dolaşmaktadır.

 

Yunan Bizans Roma Dönemi Antik Paralar


Antik döneme ait Roma, Bizans, Yunan ve diğer medeniyetlere ait farklı türden toprak altı paraların değer tespitleri ve satışı konusunda bilgi almak istiyorsanız ancak kataloglardan satın alacak kişiler ile kendiniz iletişim kurmanız ve fiyatlarını tespit etmeniz gerekir. Bu paralara ait resim göndermeyiniz. Antik döneme ait paraların fiyat listesinin olduğu kataloglara ulaşmak için buraya tıklayınız. Şayet bu katalog beklentilerinizi karşılamıyor ise DVD PDF katalogları satın almanız gerekebilir.

Categories:

Yanıt yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir