Değersiz Eski Paralar

Değersiz eski paralar, para piyasasında yüksek bir değere sahip olmayan paralardır. Bu paralar, genellikle düşük bir kaliteye sahip olabilir, çok yaygın olarak bulunabilir, tarihi veya kültürel açıdan önemsiz olabilir veya güncel olarak kullanılmamaktadır.

Değersiz eski paralar, genellikle sadece koleksiyon amacıyla satın alınır veya sadece yıllar içinde biriktirilmiş olan paraların atılması için kullanılır. Bu paraların değeri, kullanım amacına göre değişebilir. Örneğin, bir koleksiyon için bir parayı değersiz olarak görmekteyken, bir başka kişi aynı paranın tarihi veya kültürel değerine dayanarak değerli görebilir.

Sonuç olarak, eski paraların değerinin belirlenmesi, para için özel olan özelliklere veya özelliklerin bir kombinasyonuna göre değişebilir. Ayrıca, para piyasasının durumu, ekonomik ve sosyal faktörler de değerini etkileyebilir. Bu nedenle, eski paralarınızı satmadan önce uzman bir danışman veya araştırmacı tarafından değerlendirmeniz önerilir.

Elinizde bulunan eski paralar bu listede bulunan değeri olmayan enflasyon dönemi paraları ise resim göndermeyiniz. Bu paraların bazıları değerli olup fiyatları 50 TL ile 5.000 TL arasında değişir. Bu paralar az sayıda basılmış seri numaraları paralar veya hatalı baskılı paralardır.

Enflasyon dönemi değersiz olan paralar;

Bankaya geri dönüşleri esnasında enflasyon karşısında değerini iyice kaybeden bu tür paralar piyasada milyonlarca adet bulunmakta, saklamanız halinde ileride para etmesi söz konusu değildir.

[modula id=”3647″]

Cumhuriyet dönemi ve yabancı metal paralarında durumu ancak tek tek kataloglardan detaylı inceleme sonrası değerli olup olmadıkları tespit edilebilir.

Örneğin; 1959 yılına ait 25 kuruş, hatalı basılmış bir para olursa değeri bin dolar veya daha fazla edebilir, öyle ki bu paralar az miktarda hatalı baskıya verilmiş olup piyasada az miktarda bulunur, durum böyle iken bulunması zor olan bir para koleksiyoncular tarafından iyi paralar ödenerek satın alınır. Ancak bu türden değerli bir parayı bulmanız için kataloglarda yazan detayları kendi elinizdeki paralarda aramanız lazım, bu hizmeti sizin için kimse yapmaz, ayrıca yapsa ve bulsa bile değerli bir para olduğu konusunda sizi dürüst davranmaz.

Kataloglar En İyi Araştırma Yöntemidir

Kataloglara erişim sağlamak için bir çok antikacının iletişim sayfalarında satışı mevcuttur, aynı kataloglar DVD , PDF olarak bizim sitemizde de mevcuttur. Kitap olarak satın alacağınız kitapların fiyatları çok daha pahalıya gelir, bu durumda PDF katalog almanız daha uygun olur ayrıca mobil cihazlarda taşıma ve kullanma şansınız da olur.

Metal Paralar Kataloğu Satın Almak İçin Tıklayın

Kağıt Paralar Kataloğu Satın Almak İçin Tıklayın ( Tüm kataloglar )