Kondisyon Hesaplama

Lütfen Aşağıdaki Paraların Kağıt Kalitesi ile Elinizdeki Paranın Kağıt Kalitesini
Karşılaştırıp Bir Önceki Sayfada Bulunan Tablodan Fiyatını Tespit Ediniz.

Paraların değerleri natürel ve temiz oluşuyla doğru orantılıdır.
Uluslararası kabul görmüş olan
Standart Catalogue of World Paper Money’de yayınlanan kondisyon listesidir.

YIKANMIŞ SİLİNMİŞ ÜTÜLENMİŞ VEYA ETRAFI KESİLMİŞ, HERHANGİ BİR İŞLEME MARUZ KALMIŞ,
KAĞIT EKLENMİŞ ŞEKİLDE OLAN HER PARA EN ZAYIF KONDUSYONDAN HESAPLANIR.
BU NEDEN İLE KESİNLİKLE PARALARI DAHA İYİ GÖRÜNECEĞİNİ DÜŞÜNEREK İŞLEM YAPMAYINIZ.

 


HALİYLE KONDUSYON 10 ÜZERİNDEN 1/2

Bu kondisyonda bir para artık koleksiyona dahil edilebilmesi için   ancak çok nadir bir parça olması gerekir, 1.2.3.4. emisyon kupürü 500/1.000 lira olan paralar bu durumda olsa bile hatırı sayılır fiyatlara alıcı bulabilir.

 

– Birçok hasardan dolayi paçavra gibi olmuş, yıpranmış, lekeli, parçaları eksik, şekiller çizilmiş, daha büyük delikleri olan bir paradır. Parçaları bir arada bant tutuyor olabilir. Düzgün olmayan kenarlar kesilip düzeltilmiş olabilir.


ZAYIF (ORTA) KONDUSYON 10 ÜZERİNDEN 3/4

Kondisyonu çok bir para  koleksiyona dahil edilebilmesi için ancak nadir bir para olması gerekir, 1.2.3.4. emisyon kupürü 100/500/1.000 lira olan paralar bu durumda olsa bile küçük fiyatlara alıcı bulabilir.Örneğin 1. emisyon 500 lira bu haldeyken 5,000 tl ye satılabilir.
1. emisyon 1.000 lira bu haldeyken 25,000 TL ye alıcı bulabilir.
 

 

– Tamamıyla gevşek, kirli, çok kullanılmış bir para. Büyük parçalar yırtık-pırtık şekilde olabilir. Yırtıklar daha geniş olabilir. Paranın belirsiz kısımları daha büyüktür.


İYİ  KONDUSYON 10 ÜZERİNDEN 5/6

Kondisyonu orta durumda olan bu paralar iyi bir koleksiyoncunun albümünde yer almaz, ancak kupürü büyük nadir bir para olması durumunda daha iyi para eder, elinizdeki para eğer ilk 4 emisyon grubundaki kupürü 100 liraya kadar olan paralardan ise bu paraları satarken fazla bir şey beklemeyin. Ancak elinizdeki kağıdın kupürü 100/500/1000 TL + bu kupürlü para 1.2.3.4. emisyon grubundan ise 3.000/10.000 TL arasında bir miktara satabilirsiniz.

 

– İyice yıpranmış, çok kullanılmiş bir para. Uzun zaman tedavül görmesinden dolayı, kalın birçok çizik ve kırıklar, boya lekesi, iğne-zımba deliği, kir, renk bozulması, kenar yırtıkları, merkezde delik, yuvarlaklaşmış köşeler gibi hasarlara sahip olabilir. Büyük parça eksiği bulunmaz. Kağıt üzerine şekil, resim vb. çizilmiş olabilir.

 


ÇOK İYİ KONDUSYON 10 ÜZERİNDEN 7

Fena bir kondisyon sayılmaz, ancak 1.2.3.4. emisyon grubu veya 5. emisyon grubundaki Avrupa baskı paralar bu haldeyken değerinde satılır.

 

– Hırpalanmış çok kullanılmış bir para olmasına rağmen hala eksiksizdir. Köşelerde daha da fazla yıpranma ve yuvarlaklaşma, çentikler bulunabilir. Yırtıklar baskı alanına kadar uzanabilir. Renk bozulması, boya lekesi olabilir. Aşırı katlanmadan ötürü merkezde bir delik oluşmuş olabilir. İğne yada zımba deliği olabilir. Kağıt yumuşak, gevşek olabilir ama hiçbir parça eksik değildir.


TEMİZ KONDUSYON 10 ÜZERİNDEN 8

Temiz kondisyon, bir paranın kağıdı herhangi bir işleme, yıkama, kesik, silik, veya ütülemeye tabi tutulmaması durumu ve kağıdının sert, kırılgan yani hamurlaşmamış olması hali, köşeleri sivri diri halde olması demektir.

 

– Kolaylıkla anlaşılabilecek şekilde tedavül görmüş bu para, birçok çiziklere, kırıklara ve büküklere sahip olabilir. Kağıt aşırı derecede kirli değildir ancak bazı yumuşamalar olabilir. Kenarlar paranın çok kullanılmış olduğunu belli eder durumda olup çerçevede ufak yıpranma yırtıkları olabilir. Yırtıklar çerçevededir, dizayn alanına kadar uzamaz. Çok fazla katlanmadan dolayı merkezde bir delik oluşmamıştır. Renkler belirgindir ama çok parlak değildir. Bir yada iki zımba deliği olağandışı yıpranma olarak sayılmaz. Genel görünüm hala istenen düzeydedir


ÇOK TEMİZ KONDUSYON 10 ÜZERİNDEN 8,5

Kağıdı sert üzerindeki kat izleri ancak yakından bakıldığı zaman belli belirsiz olacak şekilde olan paradır, ortasındaki kat izinden dolayı kesinlikle lezyonu bulunmayan ( yırtık ) paradır.

 

 

– Biraz daha fazla yıpranma ve kullanımın fark edilebileceği ama yine de güzel bir para. Yatay ve dikey birkaç çizikler olabilir. Kağıt çok az kirlenmiş veya rengi hafif grileşmiş olabilir. Kağıdın kendisi düzgündür yani yumuşak (ezik) değildir. Çerçeve alanında yırtıklar olmasa dahi kenarlar hafif yıpranmış olabilir. Köşeler de yıpranmış olabilir ancak tamamı ile yuvarlaklaşmamıştır.


ÇOK ÇOK TEMİZ KONDUSYON 10 ÜZERİNDEN 9

Ortasında bir iki adet kat izi olabilir fakat daha  fazla kat izi olamaz, kağıdı sert diri parlak köşeler sivri veya çok az yuvarlanmıştır, natürel paradır.

 

– Çok az kullanılmış güzel bir para. En fazla üç taneye kadar ince çizik veya bir kuvvetli kirik mevcut olabilir. Kağıt temiz ve orijinal parlaklığındadır. Köşeler çok az yuvarlaklaşmış olabilir. Kat çizgisinin kenarla buluştuğu noktada çok az bir yıpranma da olabilir.


ÇİL ALTI KONDUSYON 10 ÜZERİNDEN 9,5

Ortasında kat izi olamaz, sadece bir yerinde kırık veya sayma izi olabilir, parada iki tane kırık veya kat olamaz.

– Bir köşedeki sayma izi veya tam ortada çok hafif bir kat izi gibi, zorlukla fark edilebilen kusuru vardır ancak kağıdın yüzeyini kiran herhangi bir kusur yoktur. Bir köşedeki banka sayım izi veya merkezde ince bir kat olabilir ancak ikisi ayni anda olamaz. Kağıt temiz ve orijinal parlaklığındadır. Köşeler yuvarlaklaşmamıştır.


ÇİL KONDUSYON 10 ÜZERİNDEN 10

Adı gibi Çil Çildir 🙂 darphaneden çıktığı şekilde el değmemiş bir para kadar temiz parlak natürel kat izi olmayan hiç bükülmemiş halde, yani bir para destesinin arasından çekildiği şekilde olan paradır. İlk 5 emisyon grubu paraların içinde her zaman değerlidir.

 

– Herhangi bir kullanım, katlama veya eskime söz konusu değildir. Harika bir şekilde korunmuş bu para, basım yeri, bankomat, piyasa ve koleksiyoncular hiç kullanılmamıştır. Kağıt renk kaybı ve bozulması olmaksızın temiz ve düzgündür. Köşeler keskin ve sivridir, yuvarlaklaşma kesinlikle yoktur. Para kendi doğal parlaklığındadır.