Değersiz Paralar

Elinizde bulunan eski paralar bu listede bulunan değeri olmayan enflasyon dönemi paraları ise resim göndermeyiniz. Bu paraların bazıları değerli olup fiyatları 50 TL ile 5.000 TL arasında değişir. Bu paralar az sayıda basılmış seri numaraları paralar veya hatalı baskılı paralardır.

Enflasyon dönemi değersiz olan paralar;

Bankaya geri dönüşleri esnasında enflasyon karşısında değerini iyice kaybeden bu tür paralar piyasada milyonlarca adet bulunmakta, saklamanız halinde ileride para etmesi söz konusu değildir.

[modula id=”3647″]

Cumhuriyet dönemi ve yabancı metal paralarında durumu ancak tek tek kataloglardan detaylı inceleme sonrası değerli olup olmadıkları tespit edilebilir.

Örneğin; 1959 yılına ait 25 kuruş, hatalı basılmış bir para olursa değeri bin dolar veya daha fazla edebilir, öyle ki bu paralar az miktarda hatalı baskıya verilmiş olup piyasada az miktarda bulunur, durum böyle iken bulunması zor olan bir para koleksiyoncular tarafından iyi paralar ödenerek satın alınır. Ancak bu türden değerli bir parayı bulmanız için kataloglarda yazan detayları kendi elinizdeki paralarda aramanız lazım, bu hizmeti sizin için kimse yapmaz, ayrıca yapsa ve bulsa bile değerli bir para olduğu konusunda sizi dürüst davranmaz.

Kataloglar En İyi Araştırma Yöntemidir

Kataloglara erişim sağlamak için bir çok antikacının iletişim sayfalarında satışı mevcuttur, aynı kataloglar DVD , PDF olarak bizim sitemizde de mevcuttur. Kitap olarak satın alacağınız kitapların fiyatları çok daha pahalıya gelir, bu durumda PDF katalog almanız daha uygun olur ayrıca mobil cihazlarda taşıma ve kullanma şansınız da olur.

Metal Paralar Kataloğu Satın Almak İçin Tıklayın

Kağıt Paralar Kataloğu Satın Almak İçin Tıklayın ( Tüm kataloglar )