Antika & Eski Para Alanlar

Eski Para ve Antika eserlere ait, değer tespiti için WHATSAPP ile resim gönderin,
en kısa zamanda cevap verilecektir.

Online satmak için Tıklayın

Türk kağıt paraları ve Osmanlı paraları koleksiyon alanlar

Eski para Antika eserlerin hemen satışı için resim gönderiniz.

Eski para alanlar

Eski para değerleri nasıl tespit edilir ?

Değersiz Paralar


Eski paraların değer tespiti paranın piyasada kalan sayısı ile orantılıdır, ayrıca bu sayıya istinaden kağıt kalitesi asıl önemli olan kısımdır. Bir para ne kadar kolay bulunabiliyor veya piyasada kalan sayısı çok ise değeri aynı oranda azalır.

 

Örnek; 1. emisyon grubuna ait 1000 lira en nadir ve az bulunan tedavül etmiş olan paradır, bu paranın basım sayısı çok az olup piyasadan çekildiği dönemde nominal değeri oldukça fazlaydı, bugünün parası ile ortalama 1.000.000 TL civarında bir nominal değere sahipti, bu paranın bankaya geri dönmeme olasılıkları çok azdır, kimse hatıra olarak saklamak istemez, buna rağmen bankaya dönmeyen 14 adet para mevcut, piyasada dolaşan 6-7 adet biliniyor. Yani 7/8 tanesi hala ortaya çıkmadı. Bu paranın bulunma veya ortaya çıkma olasılığı o kadar azdır ki, neredeyse onlarca senedir hiç yeni bir para bulunmamış sürekli var olan mevcut seri numaralı paralar piyasada dolaşmaktadır.

 

Sizin elinizde bulunan eski paralar piyasadan çekilen ve tedavül süresi bitmiş enflasyon dönemi paraları ise bu paraların üzerinde kat izi veya kullanılmış olmaları halinde maddi değerleri yoktur. Bu paralar 1970 kanununa göre çıkartılmış enflasyon dönemi paralarıdır. Deste olarak ardışık seri şekilde 100 erli paketler veya hiç katlanmamış olarak saklanmış bazı paraların değerleri olabilir. Değer tespiti için ;

 

Paraların geri dönmeyen sayılarını görmek için şu tabloyu inceleyebilirsiniz.
Tıklayınız

 

Peki kağıt kalitesine göre fiyatlandırma nedir, paralar kağıt kalitesine göre kendi tertipleri arasında değerlendirilir. Kağıt kalitesi farklı olan iki aynı paranın fiyatları da farklı olur. Bu derecelendirme için şu linke tıklayınız.

 

Eski Para ve Antika eserlere ait, değer tespiti için WHATSAPP ile resim gönderin,
en kısa zamanda cevap verilecektir.