Sıkça Sorulan Sorular

Elimdeki eser değerli mi ?

Elinizde bulunan antika eserlerin değerlerini tespit etmemiz için bize en kolay şekilde resim yollamanız gerekir, şayet bu eserlere ait olası fiyatları tespit etmek istiyorsanız öncelikle bilmeniz gereken çok kritik detaylar mevcut, bu konular ile ilgili bilgiler kataloglarda detaylı şekilde anlatılmıştır.

Katalog için; 0531 74 444 74

Eserlerin değerleri neye göre belirlenir ?

Antika eserlerin fiyatlandırması o eserin talep edilmesi ve bulunabilirlik olasılığı ile orantılıdır, bir eser ne kadar eski ise o kadar değerli değildir, ne kadar az bulunan ve talep edilen bir eser ise o oranda değer kazanır. Örneğin; bir kağıt parayı ele alalım, piyasada çok miktarda bulunan 1970 kanununa göre çıkartılmış 6. veya 7. emisyon kağıt paraların piyasadan çekilirken nominal değerleri olmayışı veya çok az değerde olması nedeni ile paralar genellikle bankaya iade edilmedi, bu neden ile evlerde, kıyıda köşede çok sayıda para piyasada kaldı.
[quads id=1]

Bu paraların çok fazla bulunuyor olmasından dolayı değerleri de bu oranda düşer, bu neden ile değeri düşen bu paraların nadirlik derecesini yükselten etkenler, paranın sayısı ile değil seri numarası, deste olarak bulunması, kağıt kalitesi ile ölçülmeye başlar.

Yani artık bol miktarda olan bu paraların toplanma şekli farklı bir şekil kazanır, paraları; seri numarasına göre ( çil, kırıksız kullanılmamış kusursuz para ), toplamaya başlayan koleksiyoncular, yine bu oranda bulunabilirlik ortalamasına göre fiyatlandırıp satın alırlar.

Nedir isimli yazı

Saklasam ileride para eder mi;

En çok sorulan sorulardan bir tanesi, saklasam 30 sene sonra para eder mi,..

Hayır etmez, zaten edeceği en iyi fiyatı buldu paralar, neden mi?

İnternet, bu tür eserler ile ilgili bilgiye ulaşmayı kolaylaştırdı, ayrıca hangi paranın ne ettiği konusunda bütün bilgileri ortaya döktü. Neyin ne kadar ettiği hesaplandı ve bu konularla ilgili resmi bilgilere dayanan kataloglar basıldı, bir paranın kaç adet basılıp piyasadan çekilirken o paranın piyasada ne kadar kaldığı ve hatta kaçının koleksiyoncularda olduğuna kadar bilgiler afişe edildi, artık bu bilgiler doğrultusunda piyasada bir pazar oluştu ve bu pazar dolar cinsi ile kontrol ediliyor. Yani bir altın borsası diyebiliriz. Fiyatlar yükselmiyor aksine düşüyor çünkü her geçen gün piyasaya yeni bulunan paralar çıkıyor, ne kadar çok eski para piyasaya çıkarda değerleri de bu oranda azalıyor, nedeni ise çok kolay bulunabilir olmaları . Daha öncede belirttiğimiz gibi, ne kadar az bulunur ve talep görürse o kadar değerli olur.

Nasıl satarım ?

Eğer değeri satmanıza değecek kadar olan bir eser var ise elinizde bununla ilgili bizimle irtibat kurmanız yeterli, gerekli bilgilendirme telefon ile yapılır.

0532 765 09 95


WhatsApp chat