Eski Para Koleksiyonu

[quads id=1]
Tarihi eser koleksiyonu ve tarihi anlatan, ifade eden objeler ile ilgili toplama merakıdır.

Bir çok eserin bir araya getirilmesi ile oluşan, gruplar halinde kategorilere ayrılmış tarihi dokusu üzerinde duran ve görselliği ile geçmişe yolculuğun tek yoludur antika eserleri toplamak.

Bir nevi zaman makinesine binmek gibidir tarihi toplamak, el ile dokunup gözlerini kapadığın zaman hissettiğin duygudur seni geçmişe götüren ve “vay be” demektir…

Hafızalardan silinmesi mümkün olmayan görselleri hatırlamak ve unutulduğunu düşündüğümüz geçmişi hatırlamaktır antika toplamak..

Duygusu kişiye göre değişen, kimi için bir maddi kazanç kimi için yatırım, kimisi ne olduğunu ifade bile edemeyen, sözlere kelimelere dökülmesi mümkün olmayan bir duygudur antika toplamak..

En güzeli de elbette her elde dolaşmış, alın teri akıtılmış bir araç olan paralardır en fazla göz önünde olup hatıralarda kalan..

Güzeldir antika toplamak ve saklamak, olanın daha iyisini bulmak, bazen iyisi ile kötüsünü bile ayırt etmeden, “hadi buda olsun” diyerek ne varsa bir araya getirdiğimiz bu eserleri gün yüzüne çıkartıp sergilemek güzeldir. Bazen bir tanesinin tek parça bir şey ifade etmediği eserler vardır, yalnız kalmış gibi bir parçası eksik olan eserlerdir bunlar.. İşte en fazla koleksiyonu yapılan eserlerin en başında gelir bu parçalar, eski paralar..

 


WhatsApp chat