Antika Para Fiyatları

Eski Türk paralarına ait fiyatlandırma kriterleri, paranın nadirlik derecesi ve kağıt kalitesi ile orantılıdır.

Paraların değer tespiti için etken faktörlerin listesi şu şekildedir.

Paranın nadirlik derecesi; Bir para piyasada ne kadar az bulunur ise o para aynı oranda değerli olur. Bankaya geri dönüşü fazla olan her para değerlidir. Örneğin, 1. emisyon 1000 Türk Lirası baskı sayısı 15.000 adet civarı olması ve tedavülden çekilirken piyasada unutulan kaybolan veya zayi olan para sayısının 23 adet olmasından dolayı bu para dünyanın en zor bulunan ve nadir parası olarak bilinir. Piyasadaki adet sayısı en fazla 7 olduğu söylenir.

Paranın kağıt kalitesi; Kağıt kalitesi kötü olan bir para nadirlik derecesi oranı üzerinden hesaplanarak değer tespiti düşürülerek yapılır.

Yırtık – tamirli ile katlanmamış ( katsız, kırıksız, kullanılmamış, sıfır ) arasında 10 üzerinden hesaplanır. 10 üzerinden 10 olan kağıt kalitesi para nadirlik derecesi en yüksek olan para ile bir araya gelir ise en büyük fiyat o para için biçilebilir. Öyle ki bazen bu fiyatlar sadece alıcı ile satıcı arasında konuşulur, katalogda yazan fiyatlandırmalar göz önüne alınmaz.

Talep edilen paralar; Muhtemelen piyasada deneme baskısı veya specimen diye tabir edilen test veya tanıtım amaçlı basılan tedavül etmemiş ( kullanılmamış nominal değere sahip olmayan ) paralarda mevcuttur. Bu paraların bazıları tedavül etmiş olabilir, nadirlik derecesi de yüksek olabilir ama bu para için yukarıda anlattığımız kriterlerin pek bir önemi yoktur. Specimen olan paralar genelde baskıya verilen paraların dünyanın çeşitli bankalarına ücretsiz deneme baskısı olarak tanıtım ve parayı tanıma amaçlı dağıtılır. Kullanılan kağıt orjinal bir para ile aynı olup filigran ve benzer detaylar bu paralarda da vardır. Amaç bu paraları orjinalleri ile kıyas edip banka memurunun işleme alacağı parayı tanımasıdır. Koleksiyon değerleri vardır ama hiç bir zaman orjinal bir para kadar değerli olamazlar. Baskı sayıları konusunda bir veri bulunmaz.

Yukarıda belirtilen kriterler sadece bir para için değil koleksiyon değeri taşıyan her obje için geçerlidir. Topladığınız ürün gazoz kapağı, pul, kibrit kutusu, el yazması eserler veya sanat eseri olabilir. Önemli olan arz talep doğrultusunda hesap yapmanız.

Elinizde fiyatı konusunda şüphe ettiğiniz eserlerin değer tespitlerini yaklaşık olarak belirlemek için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Saygılarımla

Murat Terzi
0531 74 444 74